Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

Recently you have received a tip that the stock of Bubbly Incorporated is going to rise from $57 to $61 per share over the next year. You know that the annual r
The dimensions of a rectangular flower bed on a sketch are 4 cm by 6 cm. In real life, the shorter side of the flower bed is 5 m. Find the length of the longer
Please help me with this I have to name the angles
'the fraying of ties of family and community' which types of literary device is this​
what are the tools that can overcome human hearing limitations ​
12. Which is the best synonym for the word: MYRIAD * infinite wicked deceit tormented
What is the speed of a 400 kg elevator that has 1800J of energy
please help.......if y=p+qt+rt^2. where y is distance and t is time. what is the dimension and unit of p,q,and r​
PLEASE HELP ASAP!!!!!
a = b + rb, for r Please help me..