malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

|-13|= what is the integer
Changes made by the United States after World War II affected the agricultural system in Japan by A.)encouraging farmers to form labor unions B.)allowing farme
Leonard's mother became dehydrated during a recent illness, and the levels of sodium in her body were significantly reduced. If enough sodium was lost, you migh
Which detail best supports the central idea that several different factors cause prices to vary from place to place? A: "This is called value-added tax." B:"Mos
KCCO, Inc., has current assets of $6,000, net fixed assets of $25,100, current liabilities of $4,950, and long-term debt of $12,000. What is the value of the sh
find two integers whose some is negative seven
(2x^4y^-5)^3 (4x^-4y)^-2
A couple has three children. Suppose you know that at least two of the kids are boys. What's the probability that all of the kids are boys?
if wanda is concerned that her 18 months old son refuses to eat a balanced diet what advice should her doctor give?
You have 142 DVD players and sold 99 estimate how many DVD players you have left for inventory