natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Why does one atom have a partial negative charge in a polar covalent bond?
which of the following plural nouns have spelled correctly
What should be added when an adverb begins a sentence? A. A period B. A semicolon C. An exclamation mark D. A comma
Which sentence is punctuated correctly? a. The little boy proudly wrote the letters of his first name: C, H, A, and d. b. He showed the paper with his name on
When you mix sodium, which is a soft silvery metal, with chlorine, which is a yellowish gas, a solid white crystal called sodium chloride is formed. Which are
What was one of Andrew Jackson's nicknames?
Jamie uses 1/3 of a package of juice boxes. there were 6 juice boxes in the package to start with. write the fraction of the package Jamie use in sixths
Which statement is true about a cell wall but not a cell membrane
what were two short statements reflecting wilson's goals in ww1?
Why might introduction of an exotic species disrupt an ecosystem?