mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Maria paid $.80 for some packages of cards she sold all but 18 packages for two dollars each making a profit of $48 how many packages of cars does she buy?
Write an equation in slope-Intercept form for the Hne through the gtven polnts, or through the given point with the given slope. m = 5, b = -2
Five part-time workers at Lou's Diner earned gross pay last week of $95.10. $76.23. $77.39. $89.30. and S105.46. What was the average gross pay of these workers
What is the equation for the line of the slope intercept
the smallest 2 place decimal that rounds up to 2.5 as the nearaeest tenth is what
The combination of human and physical features that make a place unique is called a landscape. True or false
RIGHT ANSWER FOR 20 POINTS PLEASE PROVIDE EXPLANATION
notes for math Division of Fractions and ill give brainless
dis science stuff getting on my nerves , anyways can y'all help me ?
. A pitcher contains 8/10 liter of juice and is used to fill cups that hold 1/5. How many cups can be filled?HELP