salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

How much time does it take for a flying bird at a speed of 45miles per hour to travel a distance of 1800 miles?
Mitochondria are organelles that 1)store digestive enzymes 2)package cell products 3)release energy from nutrients 4)manufacture cell protein
is it true or false in the ancient times people classified plants and animals by use.
Who invented the circuit?
What can children learn from playing with fire??
why are fire engines red?
What would your name be if your family had matronymic inclinations?
What was the name of the ship that john Paul jones defeated the British Serapis in?
What is 1 and 1/10 of 19 gallons?
what is situational irony?