jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Hi, can someone help with this problem ASAP?
What is the area, in square feet, of the shape with a base of 8ft with 6.3 ft hight?​
What was a purpose of the Monroe Doctrine? A. to ask European nations for military assistance in fighting Native Americans B. to encourage European nations to s
bigraphy about elen musk​
Help pls main idea and 3 supporting ideas
Rivers and mountains are examples of __________ boundaries.A.intangibleB.territoryC.tangibleD.sovereign
If you make an inappropriate post, it can resurface and _____. Select 4 options. damage your reputation alienate your colleagues get you terminated get you inca
What are TWO activities you can do to keep your morale up and stay positive?​
Businesses in the diamond market believe conflict diamonds will be avoided in the future
Select all the fractions that are equivalent to 4/5. Use the area models to help.