annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Which of the numbers below are exactly divisible by 9? 119 702 432 641 372?
What is most important to print out and keep offline?
what does "co-terminal" mean?
Who was Abraham? a. the leader of Canaan b. the leader of the Exodus c. the author of the Torah d. the father of Judaism
If the average ticket price for movie A in its first week was 1.4 times the average ticket price in its third week, what was the average ticket price for movie
Rearrange the formula a = θr22 for θ.
your basketball team wins a game by 13 points. the opposing team scores 72 points. explain how to find your teams score and write an equation
What was Christopher Columbus motivation to explore?
What is 4,357 divided by 8?
HOW TO MAKE 65/390 AN EQUIVALENT RATIO