vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Which statements reflect the Democratic Party’s position on energy? Check all that apply. The United States should import more oil. The United States should dev
Read the excerpt from “Raymond's Run.” But once I spread my fingers in the dirt and crouch over the Get on Your Mark, the dream goes and I am solid again and am
5. Explain how we know that ancient civilizations knew of and were concerned about infectious diseases
What did pottery look like during the archaic period? (site1)
what element of tone is unique to a stage production? a rhetoric b lighting c word choice d setting plz help in stupid!!
to write 22% as a fraction in reduced form.
What happens that a light ray if it incident on a reflective surface along the normal
Which statement is not true about similar triangles? Corresponding angles are equal. Each triangle has 3 sides. The lengths of corresponding sides are propor
Simplify the ratio 24/36
What is meant by the term “honest broker” used in reference to the NSA?