kimjennielisa04 kimjennielisa04
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Callie has $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, what is the price of one potato?​

Respuesta :

prempratel prempratel
  • 15-03-2021
Idekcgxhdvdhchsiceycu h hey hcg dad hb SC u job bc I
Answer Link
nobodyneedstoknow1
nobodyneedstoknow1 nobodyneedstoknow1
  • 24-03-2021

Answer:

0.95 or .95

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i need help to solve this multi step equation please give me the correct answer
Joe makes $8.75 per hour amd works 32 hours per week but 18 percent is withheld from each paycheck for taxes. If joes monthly expenses total $595 per month and
Lily wrote the equation n + (-11)=24 find the value of n and explain how you found it
After the 1870's why did European markets need to expand markets globally?
What are the Adverbs in the sentence: "yesterday Kenny injured himself somewhat as he foolishly attempted to carry A box was far too heavy"
Name the complex conjugate. Then find the product. 1. -8i
sentence with proposed
A graph of 2 functions is shown below. Which of the following is an approximate solution for f(x) = g(x)? Answers A:x = 1 B:x = −1 C:x = −4 D:x = 2
Samara ate 1/3 of a pizza and Vyolet ate 1/5 of the pizza. How much of the pizza did they eat in all?
What is the correct way to write the postal abbreviation for the state of Kansas?