Seudónimo Seudónimo
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of apples costs $0.90 how much will 10 pounds cost?

Respuesta :

David328
David328 David328
  • 15-11-2016
If 3 pounds of apples cost 90 cents, that means 1 pound of apples would cost 30 cents. 

I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.

30 cents times 10 would be $3.00
Answer Link

Otras preguntas

why are hypothesis valuable even if it is not supported by data.
Logan and her friend went out to dinner and spent $18.50. They left a tip of $2.59.
Can u pls help me with 6,8, and 10. Thx on 8 explain
why do programs include keyboard shortcuts for certain actions? do you prefer the mouse or the keyboard/ why?
What type of current modern government gets its basis from the Roman Republic?A. CommunismB. MonarchyC. DemocracyD. Dictatorship
At the end of scene 4, what does romeo fear?
Which is more prominent, a sulcus or a fissure
1. As you trace the path of blood through the human body, tell how each exchange surface contributes to homeostasis. (An exchange surface is a region where the
Why did the Champlain Sea disappear?
1. What is the 1st/outermost layer?2. What is the 2nd layer?3. What is the 3rd/innermost layer?