kendrawagg14
kendrawagg14 kendrawagg14
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

at 4.7 cent per pound of rice, how much does 10.5 pounds cost

Respuesta :

ellejohnson
ellejohnson ellejohnson
  • 13-03-2021

to calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. for example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

4.7 = 1 cent

10.5 = 3 cents

Answer Link

Otras preguntas

which compounds is known as oliffins and why​
Read the quote, and then answer the question. The word overspread means "to cover. " Whose "manifest destiny" is O’Sullivan referring to in the quote? The peo
What is the equation of the line that passes through the point (6,-4)( and has a slope of -2/3?
what is longitude and latitude?
What are the pros and cons of an organism only having one cell
If angle nrm=114 what is the measure of jnq.
Two boxes of books have a total mass of 35.1 kilograms. If one of the boxes has a mass of 22.08 kilograms, what is the mass of the other box?
who was the first explorer to reach the south pole?
Self-governing unit in ancient Greece (hyphen ated word)
What city was the first capital of the United States? well here is the pic of me bayla...