devanmeeks
devanmeeks devanmeeks
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 80 pounds cost $4.80 how much does 150 pounds cost.

Respuesta :

ririj50
ririj50 ririj50
  • 11-03-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

80 pounds : 480 cents

1 pound : 6 cents

480÷80=6

1 pound : 6 cents

150 pounds : $9

150×6= 900 cents

900 cents= $9

Please mark branliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is 2 less than 4 more than half itself? A) 1 B) 2 C) 4 D) 8
Benito Mussolini was leader of the Fascist movement in A. Germany. B. Czechoslovakia. C. Italy. D. Russia.
Which of the following statements best describes the relationship between force and work? a. Work equals force divided by distance. b. Force and work are two
what type of government did China establish in 1912
A store is having a sale where school supplies are 30% off their original price. A backpack is on sale for $11.20. What was the original price for the backpack?
decrease 42kg by 3 percent
What is the final acceptor of electrons in the electron transport chain? a. carbon dioxide c. oxygen b. water d. pyruvic acid
After reading the problem what are you ask to do?
Which one of the following foods is an example of a healthy dessert treat? A. Sorbet with fresh berries B. Lemon cream pie and dairy-based whipped topping C.
Demand is defined as Answer the number of consumers in a market. the quantity of products that consumers are willing to buy at different prices. the amount of p