joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

A cell that is normally found inside freshwater environment mostly water is placed in a container and surrounded by a salt water solution which of the following
Read the line from “Sonnet 18” by William Shakespeare. But thy eternal summer shall not fade, What is the best paraphrase of this line? This hot summer will las
Need help ASAP, will mark brainliest if you can check my answer:
Consider what the host means when he says, "Every statement I've made has nothing to do with what you have done--has nothing to do with decisions you've made.
Which short-term environmental change is to directly affect a population of egrets along the coast of Florida? O drought O earthquake O forest fire
solve for x -[tex]\bold{x {}^{2} + 5x + 6 = 0}[/tex]ty! ~​
Evaluate the expression. {[(30 – 60) ÷ (-30)]² – 15} ÷ (-7) What is the value of the expression?
What are the possible zeros for f(x) equals X to the third power minus 2X to the second power minus 4X +15
A major result of the Civil War was that it reinvented the Northern economy. preserved the Union. enhanced trade with Europe. divided the country
Which line from The Riddle of the Rosetta Stone is a clue that helps show the author’s attitude toward Thomas Young?