Seudónimo Seudónimo
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 scarves is 27.75 what is the unit price

Respuesta :

gabbyz66
gabbyz66 gabbyz66
  • 15-11-2016
Okay, the answer should be $9.25 per scarf. I got this answer by dividing the 27.75 by the 3. Hopefully it works! I just done with this lesson in school, so how to do the math for unit price is still fresh in my head.
Answer Link

Otras preguntas

AS a solid substance absorbs heat at its melting point, the melting point will a. increase b. remain the same c. decrease
What does the Bill of Rights list, and why was it an important part of getting the Constitution approved?
expanded form for 39,005
is melting butter exothermic or endothermic?
If the Earth’s core provides the heat that drives plate tectonics, then what will eventually happen as the Earth’s core cools down over billions of years?
What was the Iroquois League?
What is the oldest form of biotechnology? selective breeding hybridization cloning recombinant DNA
what would you describe the number sentence 6 + 0 equals 6
How many integers are in between -107,369 and 792,610?
Which statement about immigration to the United States between 1860 and 1900 is true? a. Crop failures and starvation at home sent nearly one-quarter of the po