nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

simplify (2 (radical 5) - 4) (3 (radical 5) +2)
What is an appropriate label for the yellow line in this map? A. Venetian Sea Trade Routes B. Italian-City State Territory C. Coastal Kingdoms D. Areas of Otto
The karst topography is formed by the actions of
1. A sum of money doubles in 20 years on simple interest. It will get triple at the same rate in: a. 40 years b. 50 years c. 30 years d. 60 years e. 80 years
What is the technical term used for first ejaculation in boys?
What was Henry David Thoreau book Walden about
Drug-resistant populations of microbes arise when
Which of the following is a contact force? A.Air resistance B.Magnetic force C.Gravity D.Electrical force
Which of the following statements is true
According to the dsm-iv-tr classification scheme, what are the cluster c disorders?