jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

Which graph illustrates a decrease in quantity demanded caused by an increase in price?​
The two dot plots below compare the forearm lengths of two groups of schoolchildren: Based on visual inspection of the dot plots, which of the following groups
Question 4 Match each name or pronoun with the corresponding verb. el chef > [Choose ] yo [ Choose ] > los clientes [ Choose ] nosotros [ Choose ] tú [Cho
The volume of this cone is 140 cm3 Find the perpendicular height, c. Give your answer rounded to 1 DP. х 7 cm
unlike psychodynamic therapists, humanistic therapists tend to focus on the ________ more than the ________.
why do we buy pre bc i dont want it
Which of the following emerged as a new and popular social event in the 1920s? A Farmer Markets B. Book clubs C. Baseball games D. Church services
Is the largest of Saturn's moons, Charon, larger than Mercury?​
help will mark Brainliest​
What role does weak financial regulation and supervision play in causing financial crises?