samy1alahWade samy1alahWade
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. at this rate, how much do 12 tubes of toothpaste cost?

Respuesta :

sia544
sia544 sia544
  • 13-11-2016
So you divide 6 by 3 to get the how much is one tube which is $2.00 and than multiply it by 12 which gives you $24.00
Answer Link
sarahabraham
sarahabraham sarahabraham
  • 13-11-2016
3tubes = $6 
so 
1tube = $2
12 x 2 = $24 
it would cost $24
Answer Link

Otras preguntas

what's 40% of 40 please explain.
62 is 90.5% of what number
what figure of speech is the saying: You snore louder than a freight train. a. Metaphor b. Personification c. Simile d. Hyperbole
what are the 2 major groups of amphibians
What hemisphere is Mexico in?
Determine the solution 9m+5=-13;-2, -3, -4
Who is associated with the growth of Suburbia? A. Betty Friedan B. William Levitt C. J.D. Salinger D. Jack Kerouac E. President Eisenhower
What are the harmful effects of microorganisms?
Which answer choice does not contain any punctuation errors? A. She eventually said, "We share recipes." B. Fred stated "that chefs use ingredients from
Use synthetic division to solve (x^4 – 1) ÷ (x – 1). What is the quotient?