camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph in your science journal that explains why you can step out of the shower into a warm bathroom and begin to shiver
Mark the statement if it accurately describes one of the steps taken to transform Paris. A. The wealthy people moved out to the suburbs. B. Broad boulevards
6/7 and 18/21 are the ratios equivalent.
what is the x-intercept 1/2x - 3y = 8
Which ratio is the odd one out? 5:30 2:12 7:41 1:6 10:60
At Brian’s Bookstore, 0.3 of the shelves hold mysteries, 25% of the shelves hold travel books, and 7/20 of the shelves hold children’s books. Which type of book
Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. abrasion : scrape :: A. absolution : connection B. herbicide : poison C.
24/5 in simplest form please help me.
what number is 24% of 80
what is 72.1 repeating as a fraction