il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer.Which technique is used in advertisements to persuade audiences to agree with a particular viewpoint?A.ambiguityB.satireC.propagandaD.
Say a segment of DNA has been damaged by UV radiation, forming a thymine dimer. If the damage results in a mutation, it would change the codon in this segment o
Which of the following sentences is in active voice? The athlete was penalized for cheating in the first quarter of the game. The flower bloomed earlier than ex
1. What was unusually abundant in the Earth's atmosphere during the carboniferous period? What effect did that have on insects? What was responsible for this ab
Which of the following best sums up how the focus of "Big Fish in troubled waters" differs from "Proctecting the Oceans?
solve for 7+x/5 = 2
To solve 5(2x + 4) = 15, first divide each side by _____
Which of the following would be the best volume of water to use in group C?
In Exercise,Use properties of exponents to simplyfy the expression. (e - 1)-3
HELP WITH HOMEWORK!!!