youngesmeralda2 youngesmeralda2
  • 11-11-2016
  • Mathematics
contestada

Which of the following boxes of cereal is the best buy?

14-ounce box for $2.19
15.5-ounce box for $2.28
18-ounce box for $3.07
24-ounce box for $3.95

Respuesta :

cassiddyy cassiddyy
  • 11-11-2016
I would say the 15.5 ounce box .
Answer Link
rjnelson100
rjnelson100 rjnelson100
  • 11-11-2016
14 ounces for $2.19 = 6.39 ounces per dollar
15.5 ounces for $2.28 = 6.80 ounces per dollar
18 ounces for $3.07 = 5.86 ounces per dollar
24 ounces for $3.95 = 6.08 ounces per dollar

The 15.5-ounce box for $2.28 is the best buy.

hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

how much sleep dose a jaguar get in 1 year
4.5ft is what circumference of a circle
A single box of thumb tacks weighed 3 1 ⁄2 ounces. If a teacher had 4 1⁄7 boxes, how much would their combined weight be?
Multiply. –7 ∙ 8 a. –56 b. –1 c. 1 d. 56
Tickets to a museum cost $17 each. For a field trip, the museum offers a $4 discount on each ticket. How much will tickets for 32 students cost?
A camera is an example of ____. a. an experiment c. technology b. a robot d. a scientific method
How can the distributive property be used to find 4x875?draw an array.
howcto write 9,000,009 in word form
What are the 7 basic components found in a computer tower
Unit rate for 240 kilometers and 2.5 hours show your work