frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

One bricklayer can build a wall in 6 hours. Another bricklayer could build the same wall in 4 hours. If they work together, how long will it take to build the w
Which statement is true regarding the religious makeup of the United States?
The British and American victories in North Africa allowed shipped goods to safely cross which sea?
Ishaan is 2 times as old as Christopher. 35 years ago, Ishaan was 7 times as old as Christopher. How old is Christopher now?
Help on 36 and 39 have to factor each expression
What term is used to describe the process by which agents are carried from one place to another because of erosion?
Is a rule that assigns each value of the independent variable to exactly one value of the dependent variable
if f(x)=1/9x-2, what is f-1(x)
Does catholicism fall under christianity
What characteristics do cell membrane and cell wall have in common