kajah14 kajah14
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The grocery store is having a sale on cereal. 4 boxes for $10. Using this information, find how much 1, 2, 3, and 6 boxes would cost.

Respuesta :

sophiamcaichele
sophiamcaichele sophiamcaichele
  • 03-03-2021

Answer:

1 box is $2.5

2 box is $5

3 box is $7.5

6 box is $15

Step-by-step explanation:

Answer Link
ArujFatima55 ArujFatima55
  • 03-03-2021

Answer:1 box will cost 2.5$

2 will cost 5$

3 will cost 7.5$

6 will cost 15$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the relationship is not linear.
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 23 miles per gallon?
36 is what percent less than 48?
• How were historical solar system models different from our current model?
food A contains 150 calories in 3/4 of a serving. food B contains 250 calories in 2/3 of a serving. which food has fewer calories per serving?
What is the value of x?
PLEASE, PLEASE HELP ME?!?4. Identify the word or words that the underlined phrase modifies.The cool, blue water in the pool attracts everyone on these hot summe
36 is what percent less than 48?
what is 28.09 rounded to the nearest tenthvis
How did Benjamin Banneker uses Rhetorical strategies to argue against slavery?Be specific Thank you,