ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

______ should be identified by name in a literary analysis A.main characters B.primary events C. Key symbols D. Literary devices
Read this excerpt from a student's essay and answer the question below. "Having a brother with autism can be really stressful. You never know how he's going to
On january 1, ajax corp accepted a one-year note for $50,000 at 5% from one of its customers. when the note matured on december 31, the customer was unable to p
Self-confident people tend to be willing to take more ________, which helps build more relationships.
A bank assigns random 4-digit numbers for atm access codes. in each code, no digit is repeated. use combinations to find the number of ways that 4 digits can be
A winery has a vat with two pipes leading to it. the inlet pipe can fill the vat in 66 ?hours, while the outlet pipe can empty it in 1010 hours. how long will i
example of academic text
for which regular polygon can you not use special triangles to find the apothem? a) pentagon b) triangle c) square d) hexagon
jeff and jill are collecting coats for kids. They hope to collect 20 coats per day to reach their goal. They have already collected 100 coats. If the function f
Can I get some help on this please?