cnaldridge
cnaldridge cnaldridge
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nick plans to start a home-based business producing and selling gourmet dog treats. He figures it will cost $20 in operating costs per week plus $0.50 to produce each treat. He plans to see each treat for $1.50. Graph y=0.5x+20 and y=1.5x to represent the situation

Respuesta :

ndiaz20
ndiaz20 ndiaz20
  • 10-03-2021

Answer: Nick needs to sell 20 treats to break even.

Ver imagen ndiaz20
Answer Link

Otras preguntas

How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
If 2n=14 what Is 8n? I am really bad at algebra and I need to do my homework
Serous membrane is what type? Epithelial or connective?
What is the meaning of the root word caust
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
A phone company uses the equation y=0.15x+10 to find y the monthly charge for a customer sending x text messages. How many text messages are sent if the monthly
help help help help!