hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

A budget in which more is spent than collected is in a. overextension. b. surplus. c. balance. d. deficit.
Who was against Joesph Stalin's purges?
what does alkaline mean?
Which of the following is NOT a type of synovial joint in the human body? A. pivot B. stirrup C. hinge D. gliding
Please help I really need help
Which empire was ruled by Mansa Musa? A. Mali Empire B. Songhai Empire C. Benin Empire D. Ghana Empire
How to plan for a vacation which includes a Travel Brochure, Hotels, Mode Of Travel, Itinerary, etc..for my school activity
What is Penelope's web? A.the spell that an enchantress casts on Odysseus's men to turn them into pigs B. A cloak that Hector's wife makes for her husband to we
Which statement is true about blood alcohol concentration?
A business in which the owners have little personal responsibility for the company’s debts and actions is called a a. sole proprietorship. b. partnership. c. li