angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

What role did the radio play in depression era america
A college freshman started the year with $4000 in spending money and after three months, she has $2800 left. Assume that she will continue to spend her money at
a motorcycle dealer paid a certain price for a motorcycle and marked it up by 1/5 of the price he paid. Later, he sold it for $14,000. What was the original pri
a necklace is being made with beads that are 1.25 centimetres in diameter each. The necklace is 30 centimetres long.How many beads are needed
Who are the three major groups of people that shaped the cultures of latin america?
0.45833333333 as a fraction
What was the significance of agriculture/farming in the 1800s in the southern United States? Except economical reasons
what is a change in a gene called
the introduction of cheap iron weapons meant that greek ordinary citizens could arm themselves. How might the ability to own weapons change the outlook of ordin
What is the subject in this simple sentence? Egg-laying, pouched, and placental mammals are three subgroups of marsupials. a. placental b. pouched c. Egg-layin