pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

If a plane departed at 12:30 A.M. and arrived at 8:15 A.M., what was the length of time for the flight?
Each statement is true of the Enlightenment EXCEPT: A. It sought to justify the divine right of kings. B. It influenced the American Founding Fathers. C. It beg
70% of the 32 chairs were occupied how many were occupied
If pencils sell at 6 for 59 cents, how many pencils can be bought for $2.95?
Why is the quotient of 3 and 6 an ambiguous phrase?
How did the 3/5 compromise benefit the north and south states?
Can you guys show me your work too please? :) Alisha wants to buy a camera that costs $228,including tax. She has saved $4.75 each week for the past 8 weeks. Ho
48 cookies; 25 % decrease... Find the new amount given the original amount And the percent of change.
a machine takes 5.4 hours to make 9 parts. At that rate how many parts can the machine make in 25.8 hours
50 is 40% of what number??????