Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
do you think enough is done in your school to allow the disabled to move around? give reason
put the following words in alphabetial order.singe, sour, sugar, sharp, sale,seek​
what are the main layers of Earth's interior and the indirect evidence that helped us determine the layers?
URGENT PLEASE HELP 1. Describe in your own words why physical activity and exercise are important to fitness and wellness. 2. Do you think chronic diseases, and
number is equal to 6022 x 10^23
Who issued indulgences? A. Merchants B. German monks C. Tax collectors D. The Catholic Church
Attending a football game with limited food choices is an example of how your _________ can impact your eating habits. culture environment family friends​
In this current time which agent if socialization is move significant than others?please help me ​
what types of society do we live in today?