tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpts from The Land. [Willie] turned to my daddy. "It's my boy Mitchell done this, Mister Edward, and I know there ain't no way t' make it up t' ya
Please solve the following: 12(x^2–x–1)+13(x^2–x–1)=25(x^2–x–1) 364x–64x=300x
What mistakes are there in the sentence sarahas hands were cold and clammy
Why did the Paris Peace Conference negotiations last over a year?
Need help asap please...
20 POINTS PLUS BRAINLIEST ANDWER PLUS MY HOVER HOARD IM V DESPERATE HERE!!! Evaluate the polynomial for x=-2 in the equation -3x^3+7x^2-7x-1 (simplify your answ
Maren is buying carpet for her rectangular living room. The room is 4.8 yards wide and 5.2 yards long. How much carpet does she need to buy? Enter your
Which lines in this excerpt from act b of Shakespeare Macbeth tell the audience that Macbeth realizes his mistake and regrets his ambition
ANSWER ASAP!!!!!! 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER!!! On the board, your teacher writes an example of how to find the median. One of the numbers is erased, leavin
In this chemical reaction, 325 grams of barium (Ba) react completely. How many moles of lithium (Li) are produced?