ElloItsChloe
ElloItsChloe ElloItsChloe
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

✨6 Grade Math✨ PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT

6 Grade Math PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT class=

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 15-02-2021

Answer:

a. 12s + 19j - 3

36 + 28 - 3 = 61

b.

Shirt (per unit cost):

Before Discount: $12

After Discount: $12 - $3 = $9

Jeans (pair cost):

Before Discount: $19

After Discount: $19 - $3 = $16

(12-3)s + (19-3)j

27 + 32 =  $59

Answer Link

Otras preguntas

Someone asks you to describe group process. What will you tell them? The group you are facilitating is sitting in silence. What might your do? You are facilitat
Choose the best Spanish word to complete the sentence. A mis amigos les gusta tomar ____ (their) refrescos con limón. suyos suya su sus
John must score 80% correct on a test to qualify for a job. His score was 27/36. Does he qualify? What is the percent?
Can smn help ? PLSSS I NEED TO PASS THIS YEAR IT'S MY HW
find the distance speed=72km/h time=45mins
Pleas I need help with this
Two groups who benefited economically from wartime production were soldiers and sailors. African Americans and women. the Allied Powers and the Axis Powers. the
The school store sells Midville High T-shirts for $12 each and Midville High shorts for $9 a pair. One afternoon they sold a total of 39 T-shirts and pairs for
surely help out, do what you know lol. 1) What is overfishing and overgrazing?? 2) explain about indigenous population land and water quality.
The table show the number of tubs of popcorn that a popcorn vendor sold at the baseball games for each month during baseball season. For which situation is the