zitlagarci zitlagarci
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal?

$4.09 for 4 kg

$6.19 for 6 kg

Respuesta :

spumoni17 spumoni17
  • 12-02-2021

Answer:

$4.09 for 4kg

Step-by-step explanation:

4.09/4 is less than 6.19/6

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-02-2021

Answer:

4.09 for 4kg

it would be a better deal bc it will b 1.0225 for each and for 6 it would be 1.0316

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Dr. Bill Board designs a 2 X 2 between-subjects factorial design, where Factor A is word frequency (low or high) and Factor B is category cues (no cues or cues)
PLEASE HELP!!! will give brainliest!!!
Anyone ?? Know the answers to these both? Due tmr morning
4. What is malaria? Discuss. Highlight the impact of malaria on pregnant women and children under five years marks) (15​
Will Mark Brainlest Help pls​
Can you please help me!!!!!​
The main job of a media producer is to?
Which action demonstrates effective communication?
Pleaseeeee help!!!!!
A grocery store buys cereal using the cost function c(n) = { 2n when n < 100 1.9n when 100 Sn = 500 1.8n when n > 500 where n is the number of boxes of