UnknownRiceBowl0
UnknownRiceBowl0 UnknownRiceBowl0
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 4.5 pounds of chicken breast cost $22.05. How much would it cost to buy 3.8 pounds of chicken breast?

Respuesta :

sarahjane88 sarahjane88
  • 11-02-2021

Answer:

It would cost $18.62 for 3.8 pounds.

Step-by-step explanation:

You divide $22.05 by 4.5. That is the cost per pound. After that you multiply the number you get by 3.8.

Answer Link

Otras preguntas

Changes in gross domestic product result in:
Solve for rate in the following application problem. A company reports that office income last month was ​$315,400​, while advertising expenses were ​$21,447.20
research the careers that English literature and English GCSEs. Write an article informing your peers of the advantages and careers your English GCSEs can offer
Math homework due in 30 min
help, very important hw!!!
Will give brainliest for the most well done answerrrr!!! I must write an essay for my English work, I have everything EXCEPT my counterclaim. Please write me a
story problem questions for newtons 3rd law
k+1 2 =8 Find the value of k.
Partial income statements of Schneider Products Inc. are reproduced below: 2019 $50,000 20,000 $30,000 2020 $50,000 23,000 $27,000 Sales Cost of goods sold Gros
we smile, but, o great christ, our cries to thee from tortured souls arise. we sing, but oh the clay is vile beneath our feet, and long the mile; but let the wo