aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Participating in physical activity can help to reduce stress in all of the following ways EXCEPT: A. it releases stored energy B. it causes fatigue and exhausti
Which one of the following sentences contains a coordinating conjunction? a. Since it's Tuesday, you should carry out the trash. b. Howard was brave, and he was
. A pattern of being late for work or for appointments is usually
How did Athenians avoid major political upheavals?
What is a Real number between the square root of 13 and 14?
The Alternative for the Americas agreement of the early 2000s is primarily aimed at A. inviting foreign investment from Asia. B. improving ties with the Europea
Who were the advocates of centralization, and why did they want to alter or abolish the Articles of Confederation?
which group in american society might have opposed progressive reform? Explain
Which statement about the Paste Link option is true? A)Even if the source file (spreadsheet) is deleted, the data updates automatically in the linked documents.
what is sum of 5/8 + 5/8