hisomerville hisomerville
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Carla bought 5 school lunches in one week for $18.75. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 school lunch?

A. P/5 = $18.75

B. 5/P = $18.75

C. $18.75/5 = P

D. 5/ 18.75 = P

And also include how you got the answer

Respuesta :

Skindeep2008 Skindeep2008
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

C

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!! 1. What are the mean, median, mode and range of the data set given the altitude of lakes in feet: -12,-9,-14,-39,-49,-18, and -43? 2. Given th
SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!! Choices: A: 35 B: 135 C: 45 D:55
Please help me out!!!!!!!!
Evaluate 12C4 and 11P4
CAN ANYONE HELP THANK YOU VERY MUCH WHO EVER HELPS
critism of balanced and unbalanced growth​
From net earnings of $740 per month, Lisa Jones must spend $200 for her portion of the rent on an apartment she shares with two friends. What percent of her net
What is the common ratio of the geometric sequence below? –2, 4, –8, 16, –32, ... -4/2 -2/4 2/4 4/2
The destruction of Pan Am Flight 103 over Lockerbie, Scotland killed many Americans and was a terrible act of domestic terrorism. 1) True 2) False
can someone explain this ​