Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

gala apples are sold in a 3 pound bag for 5.55. which of the following equations represents c, the total cost for p pounds of apples?

Respuesta :

audreyc12
audreyc12 audreyc12
  • 03-11-2016
3c=5.55, so if you divide 5.55 by 3, you'll find that c=1.85 which means that it's $1.85 per pound of gala apples.
Answer Link
trinityis
trinityis trinityis
  • 11-05-2021

Answer:

1.85

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

write the sum as the logarithm of a single number.log ˯5 (7) +log˯5 (3)
How do you calculate how many tenths are in 20.4?
on sataday i get up at 10:30
what is 7.75 in word form?
on sataday i get up at 10:30
i need help. Semir, Sarah, and SungSo decided to raise money for a local homeless shelter by working in a local deli. The deli agreed to donate to the shelter a
A membership to the gym costs $23 per person in 1995. The membership cost has increased by an average of $6 per person for each year since 1995.a. Write a linea
In reaching her destination, a backpacker walks with an average velocity of 1.22 m/s, due west. This average velocity results because she hikes for 6.44 km with
A number multiplied by itself and then by itself again gives 1000. What is the number?
How do u write 0.0000000405 in scientific notation ?