Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Why were mexican workers able to find jobs in the west and southwest apex?
Define amniotic eggs.
Help with math pleasr
In a theatre seats are arranged in rows. A teacher took her team of 50 students to the theatre for a field trip.there are 6 rows of seats and each row has 9 sea
A child is sliding down a slide at the playground. is the mechanical energy conserved. why or why not. A The mechanical energy isn't conserved. Some energy is l
Filosofía del cuento `` La sabiduria`` y el epicureísmo Tienen relacion ¿Por Qué? ideasporfa las ideas solo para argumentar Cierto dia Llegaron 5 viajeras un L
Courage is defined as the ability to do something that frightens you or a show of strength in the face of great pain or grief. Think about someone from history
What were some of Martha Washington's duties as first lady
The graph of the following system of equations is 2x + y = 6 6x + 3y = 12
the beast of burden that is more less the unofficial animal of Peru is?