juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The xyz company has two offices, one in chicago, and a brand new office in pittsburgh. to connect the two offices, they will need a dedicated line, probably lea
10x5 thousands=50,00
What is latitude 20 degrees north and longitude 65 degrees west?
what is pie i am am confused i need help
Help me asap!! To the nearest percent, what is the probability of rolling a 4 on the number cube?
What was ray kroc's goal for the McDonald's franchise? What was his plan for success?
How would you answer someone accusing christianity of exclusivism?
Given the functions, f(x)=x^3+2 and g(x)=x-9, perform the indicated operation. When applicable, state the domain restriction. (f/g)(x)
which property determines how well a solid resists breaking? strength hardness stress strain
What does this sign mean? A. Yield to the car on your right. B. You have the right-of-way. C. Let traffic crossing your path go first. D. Make a complete stop,