jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Which of these people is more likely to experience stress?
Formic acid, hcooh, is a weak electrolyte. what solutes are present in an aqueous solution of this compound? write the chemical equation for the ionization of h
What do aerobic respiration and anaerobic respiration have in common?
Jake is comparing the prices of two laundry service companies. Company A charges $20 per load and an additional $8 as service charges. Company B charges $24 per
Why should you include a counterclaim in your argumentive reasearch essay
In the 1840s, what was the main disagreement between Mexico and the Republic of Texas? A) the border between the US and Mexico B) the practice of slavery in Tex
Briefly describe why all burners must be turned off before any developing chambers are prepared
Name of 3 types of eroison and a landform they create
What did columbus bring with him from europe that caused the most harm in the new world?
William pays $500 premium every six months for automobile insurance with collision coverage. His deductible is $750. William caused a minor accident that resul