alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

By 4000 B.C.E., the staple food of Mesoamerica was O potato. O fish. O squash. O beans. O maize.
16. As a child, Mariam's mother calls her 'harami. Her father has a very different nickname for her. What is it?
Ultimately, all scientific knowledge comes from: Select one a. textbooks O b. experimentation O c. experimentation & observation O d. observation
HELP!!Mark the figure to illustrate the givens.(Show work) ~will make brainliest
why was james monroe and alexander hamilton against the war of 1812?
What are the advantages of modern highways and better public transport in larger cities?B Answer the following questions.-TEXTBOOK2 Name four vehicles mentioned
Which statement is correct? a.The number of electrons of a neutral atom always equals the number of protons. b. The number of neutrons always equals the number
What is 8.325 rounded to the nearest hundredth?
Need help please. Please help me.
PLEASE HELPPP!!! THANK YOU SOO MUCH ILY!!!!!!!