moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

35-19 rewrite the subtraction problem the difference
What does it mean to say that diffusion eventually results in equilibrium?
Consider the quadratic function f(y) = 8y2 – 7y + 6. What is the constant of the function?
what system eliminates cellular waste through the lungs, skin, and kidneys?
The graph shows the number of laps that Jan runs as her coach times her. What is the slope of the line and what does it mean in this situation? The slope of the
Dan is cutting 4.75 foot lengths of twine from a 240 foot spool of twine. He needs to cut 42 lengths, and says that 40.5 feet of twine will remain. Show that th
Which is NOT one of the Three Obediences that women in ancient China were expected to follow? a. As children, women were expected to follow their father’s
Read this excerpt from act III, scene I, of Shakespeare’s Romeo and Juliet: ROMEO: This gentleman, the prince's near ally, My very friend, hath got his mortal
Read the excerpt from "The Gettysburg Address". Four score and seven years ago our fathers brought fourth on this continent, a new nation, conceived in liberty.
Can you elaborate on the reason an author would use humor/satire in a text? 1. The author uses humor to make a serious or controversial point in a nonthreateni