moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

who is dress designer Dolce Jovani? Where are they located? When were they established?
Which sentence uses an action verb? a. Our local park is near my house. b. The fireworks were a display of bright colors. c. I watched a fireworks display this
What kind of organism always comes last in every food chain
the price of one nation's currency is called?
trina has 72 stampss. She puts 43 of the stamps into a stamp book. how many stamps are left?
What challenges did Germany face after ww1? What problems did Hitler and the nazi party claim to be able to solve?
Of the fifth-grade students, 20/25 went to the book fair. Of the students that went to the book fair, 8/10 bought at least one book. What fraction of studen
31/7 as a mixed number
How might life be different if there wasn’t a Bill of Rights?
In the early 1900s, it was possible to build the Brooklyn Bridge, thanks to concrete. a. True b. False