kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

Saturn's rings are made mainly of a. gas. b. dust. c. ice. d. rock.
If the current in the circuit above is 10 amps and the resistance is 3 ohms what is the voltage
A neighborhood development that is 4 acres is to be divided into 2/3 acre lots. How many lots can be created?
1) What is the jelly like make matter of the cell that surrounds the cell?
Earthquakes are concentrated along
The term cyberspace originated where
If the revenue for the week is $2000, and labor consists of two workers earning $8.00 per hourwho worked 40 each, what is labor cost as a percentage of revenue?
What effect did the 2011 tsunami have on Japan
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you
where did the united states divert money made from iran-missle sites