jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

smith, a candidate running against the current senator, says, "the senator has voted against health care. she is not in line with the principles of our party."
What are the next three terms of the geometric sequence 4, 24, 144, . . . ?
when 40.0 ml of 1.00 m h2so4 is added to 80.0 ml of 1.00 m naoh at 20.00°c in a coffee cup calorimeter, the temperature of the aqueous solution increases to 29.
what is the probability of picking an s in the word mississippi
find the measure of Angle 5. measure of angle 7 = 2x+15 measure of angle 8 = 3x
While waiting for a video game to download, you notice that 30%, percent of 32,000 kilobytes have been downloaded so far. How many kilobytes have been downloade
theodore roosevelt greatly influenced america's change from isolationism. true or false?
what is the equation of the line which includes points (1, 5) and (-2, -7)?
When are the following lines spoken? If we shadows have offended, Think but this, and all is mended, End of exam That you have but slumber'd here, While these v
which of the following is a descriptor of an opinion? a. something observed to be true b. something oftentimes indicated by the use of adjectives c. information