theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Please help!! I nee this urgently write a descriptive essay on the topic "my ideals give directions to my life​
Resources You weigh six packages and find the weights to be 34, 24, 74, 29, 69, and 64 ounces. If you include a package that weighs 154 ounces, which will incre
The first people to practice a form of medicine were the: A. Australopithecus B. Habili C. Cro-Magnon D. Neanderthals
this is algebra 2!! please help
simplify the expression 2/5(10x+3/4)-2x
Please help!! I nee this urgently write a descriptive essay on the topic "my ideals give directions to my life​
help quick, i need a 3-4 paragraph essay about your experience on a classtrip to a fruit farm ( 100-120 words )​
TOTAL ACTIVITY 1 ACTIVITY 2: RESEARCH 2.1. Approach THREE teenage learners at your school (boys or girls). Interview them, using the questionnaire below as Anne
One of the plants main roles in nature is to provide food for animals and man. Explain how the function of each plant organ helps plants fulfill this role. (The
The water level in a burette is 35cm cubed. If 20 drops of water are added what is the new level if each drop has a volume of 0.15cm cubed