p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

What types of molecules make up the cell membrane?
An oil barge is docked on the Southern coast of Texas. From the dock, two oil platforms are within near proximity. Oil platform A is located 1.4 miles S 22° W f
will name brainliest
What is the product of (0.061) • (0.43)?
Demmert Manufacturing incurred the following expenditures during the current fiscal year: annual maintenance on its equipment, $5,400; remodeling of offices, $2
The dot plots below show the scores for a group of students who took two rounds of a quiz: Two dot plots are shown one below the other. The title for the dot pl
Answer the question (pre algebra)
WILL GIVE BRAINLILEST How does the Great Migration connect to the Harlem Renaissance? (1-2 Sentences)
The heart works as A. One pump B. Two pumps
Find the volume of the composite figure. 3 ft 2 ft 2 ft 6 ft 5 ft The volume of the composite figure is cubic feet.