caitlynharris6825 caitlynharris6825
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $4.50 for 25 fluid ounces of detergent Brand A. It costs $13.50 for 90 fluid ounces of detergent Brand B. What is the difference between the unit rates of the two detergents?

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

A costs $0.03 more per ounce than B.

Step-by-step explanation:

Ver imagen DWRead
Answer Link

Otras preguntas

Jason went bowling with his family. He rented shoes and bowled 5 games. He also bought two nachos and three large sodas, Jason had a 25% coupon off all drinks a
It's not fair :( but I wont tell u
Is this statement true or false? Louise Nevelson made mysterious sculptures in which the viewers decide on their own meanings. True false.
dancer maria tallchief made history by doing what?
15 points for helping! Only number 2
WILL GIVE BRAINLIEST Use your knowledge about parentheses and substitution to solve the following: q = 1; r = 2; s = 3; t = 4; x = 5; y = 6 7. 2(x+4) + 10 = 8.
-1/3 = r -3/4 what is r?
how does your values affect your goals
Why is it important to determine the events that happened in the history of the Earth?
4 x 1 still confused I think it is 5 4 or 7. ​