averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

What is 5/6÷3/8 in simplelest form
What type of noun is the work in bold a troop of Boy Scouts was having a bake sale yesterday
Hay que solicitar de turista para
Help me, please easy Geometry question
6x-5y= 0 4×-5y = -10​
(3^2)^6 = _____ A) 3^-4 B) 3^4 C) 3^8 D) 3^12
Which of these is a starting point for primary succession? A) a surface exposed by a retreating glacier B) abandoned farmland C) an abandoned city D) a neglecte
Help me find the surface area please!
How might a speech performed at a graduation ceremony differ from one given in a class setting?
During Louis XIV's reign, he did many things including outlawing Protestantism, expanding the military, and controlling the monarchy. true or false