brianargibson11
brianargibson11 brianargibson11
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce packages of cashews costs 12$
What is the cost per ounce of cashews?

Respuesta :

lynijahholmes08 lynijahholmes08
  • 15-01-2021
Of course it would be about 3.75 an ounce
Answer Link
Аноним Аноним
  • 15-01-2021

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

12/16 =.75

Answer Link

Otras preguntas

A drawing of a house is part of a large mural. The base of the house is a square the base is 12 and the top of the house is a triangle with height 8 ft. Wha
Which often results from great variations in a habitat’s abiotic conditions? lower temperatures fewer organisms more niches increased moisture
Which waterborne disease, caused by a protozoan present in the intestinal tract of both humans and wild animals, may occur among campers in wilderness areas who
Combining like terms x=12
Evaluate the numerical expression.− 5/2− (− 1/3 )
What was Louis Armstrong most famous for
PLZ HURRYY A liquid is ______ condensed compared to a gas. a. less b. more c. equally d. half as
What region of the Austro-Hungarian empire was located along the Adriatic Sea?
What is the equivalent volume occupied by three milliliters of water? three kilograms three cubic centimeters three centigrams three centimeters
A negotiated agreement in a criminal case in which a defendant agrees to tell the court that he or she is guilty in return for the state’s agreement to reduce t