nobleseven5789 nobleseven5789
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bagels at Walmart are 4 bagels for $3.00. What is the unit rate?

Respuesta :

20016874
20016874 20016874
  • 15-01-2021

Answer:

0.75 per bagel

Step-by-step explanation:

$3.00 divided by 4 bagels is 0.75 cents for a bagel

Answer Link
Larry718
Larry718 Larry718
  • 15-01-2021
The unit rate is $1.3.

To find unit rate you divide.

So in this problem you divide 4 by 3.00 and get 1.3333333 ect. It’s just 1.3. Then add the $ sign. So the answer is $1.3.
Answer Link

Otras preguntas

Define life in your own words
What is another word form of one and twelve hundredths
What is the difference between your hometown's location and your hometown as a place?
write a paragraph about special talent
what does the Mayflower compact explicitly say?
Which article correctly completes this sentence? ____ maestra de historia viene de uruguay
the periodic table arranges the elementsa. according to number of nuclei.b. according to atomic state.c. according to atomic number
need help any body please help
How do I simplify 6x+8/4x+4?
what are the name of the president from Africa