iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

A physics demo launches a ball horizontally while dropping a second ball vertically at exactly the same time. 1) which ball hits the ground first?
can someone help me please fast
where was it illegal to own slaves prior to the civil war
which colonies did bolivar help to liberate?
I need a REALLY GOOD simile for old someone please help
Which of these is true of the nervous system? a. axons signal the intensity of a stimulus by varying the speed of action potentials. b. ordinarily, you use on
PLEASE HELP!!! Does this table represent a function? Why or why not?
Which of the following does not affect the electrical resistance of a body? A. Length of the body B. Temperature of the body C. Material compo
What is an autobiographical narrative? a story someone writes about another person a story you write about yourself a story you write about another person a
Why is the Arabian peninsula in a good location for trade